meža dastošana

Kam pārdot mežu?

Mežs ir nākotnes nodrošinājums, tomēr ne visiem meža īpašniekiem ir pa spēkam savu meža īpašumu regulāri atjaunot un uzturēt. Ārpus likuma un normatīvo aktu puses, īpašniekam ir jānes milzīga atbildība par savu mežu un, ja likumi netiek pārzināti, vai – vēl trakāk – ievēroti, galvas sāpes un negulētas naktis ir garantētas. Tie ir tie brīži, kad meža īpašnieks apcilā iespēju savu meža īpašumu pārdot. Mežs ir prasīgs un tajā (ik pa laikam) ir jānodrošina gan meža inventarizācija, gan apsaimniekošana, arī ikgadējais meža īpašuma nodoklis ir visai sālīts, kas ne visiem īpašniekiem ir pa kabatai. Ja meža īpašums sāk kļūt par slogu – ir pienācis laiks to pārdot, tomēr pie meža pārdošanas ir jāievēro daudzas nozīmīgas nianses.

Vēlies pārdot mežu, bet nezini kam? Uzticēt īpašumu pirmajam garāmgājējam būtu tīrais neprāts. Ir grūti atrast kārtīgu pircēju savam spēkratam, atrast uzticamu pircēju meža īpašumam nebūs vieglāk. Nav izslēgts, ka nezināšanas dēļ var uztrāpīt uz negodprātīgu pircēju, kas Jūsu naivumu un informācijas trūkumu var izmantot sev par labu, iegūstot mežu stipri zem tā faktiskās vērtības. Ir jāzina likumi un normatīvie akti, lai pārdotu mežu un jābūt lietas kursā – kā būt ieguvējam, ne zaudētājam. Tiesa, meža vērtība ir ļoti atkarīga no daudziem faktoriem – meža lieluma, vecuma, meža izvietojuma, koksnes apjoma, augšanas apstākļiem, tipa un piekļūšanas iespējām. Ja neesi zinošs par savu īpašumu, kā arī negrasies iekalt likumus un normatīvos aktus no galvas, vai arī studēt vēlos vakaros par mežiem – var būt nepieciešama palīdzība. Atrodi kārtīgu, uzticamu mežsaimniecības jomas speciālistu, kas būs Jūsu labā roka, nokārtojot visas formalitātes Jūsu vietā, ietaupot gan laiku, gan resursus. Tomēr, ja mežu un tā formalitātes esat gatavs kārtot pats, laicīgi apbruņojieties ar pacietību, jo pārdošanas process ar dažiem uzpircējiem var notikt zibenīgi ātri, bet ar citiem – kārtīgi ievilkties. Pašā pamatā jau laicīgi ir jāparūpējas par sakārtotu dokumentāciju, lai pārdošanas process noritētu viegli. Nereti tieši īpašniekiem ar mežu saistītās formalitātes karājas kaut kur gaisā. Kā mājas uzdevumu pirms meža pārdošanas, noteikti ir jāuzliek meža īpašuma tirgus situācijas izpēti, kā arī meža cenu izpēti tirgū, lai gūtu reālu izpratni par to – cik tad vērtīgs īsti varētu būt konkrētais meža īpašums.

Kad ir gūta reāla izpratne par meža īpašuma reālo tirgus cenu, un, kad dokumentācija ir sakārtota līdz pēdējai niansei – var doties tālākajos procesos. Svarīgi un pat obligāti ir iegūt iespējami plašāku informāciju par piedāvājumiem tirgū. Neskrien, bet laicīgi ievāc piedāvājumu klāstu no vairākiem pircējiem. Kā tautas parunā teikts – “7 reizes nomēri – vienreiz griez”, vai, kā šajā gadījumā, piedāvā vairākiem, bet pārdod mežu vienam! Pavisam godīgi – veci buki mežā ir daudz gudrāki un, taisnību sakot, pie mežu pārdošanas daudzu gadu pieredze mežsaimniecības sfērā ir ļoti svarīgs kritērijs, jo tās laikā kompānija regulāri pilnveido darba tehniku un procesus tā, lai produktīvi augtu un izkaustu kļūdas.

Pārdot mežu var kā fiziskai, tā juridiskai personai. Ja mežs tiek pārdots reģistrētam nodokļu maksātājam, tad nodoklis tiek ieturēts izmaksas brīdī, ja pārdots fiziskai personai, tad nodoklis ir jāmaksā pašam zemes īpašniekam un to dara, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Pēdējos gados aizvien vairāk mazo mežu īpašnieki savus īpašumus pārdod Skandināvu valstīm,  līdz ar to mežu īpašumu skaits un platība Latvijas mežu bilancē krietni sarūk. Tātad meži, kas varētu piederēt Latvijai – pieder ārzemju uzpircējiem. Nebūs melots, ka arī Latvijas mežsaimniecībām ir labs finansiālais stāvoklis, lai varētu Jūsu meža īpašumu iegādāties par iespējami augstāko cenu. Tiesa, daži privāto mežu īpašnieki seko līdzi tam, kam pārdod mežu un kurp tālāk, iespējams, nonāks viņu īpašums, kas tomēr pierāda, ka lielākoties meža īpašnieki ir gatavi uzticēt savu zemi vietējiem ieguvējiem (pircējiem). Tomēr arī vietējie var būt kā uzticami, tā neuzticami, tāpēc ievākt informāciju par vairākiem uzņēmumiem pirms meža īpašuma pārdošanas ir obligāta prasība.

Meža īpašuma pircēji Latvijā netrūkst! Nereti ir tādi, kas gatavi izmest ēsmu – sniegt papildus bonusus, lai Jūs sajustu atlaižu un iespēju garšu, kā, piemēram, piedāvājot bezmaksas meža dastošanu, kas uzņēmumam, godīgi sakot, ir visai niecīga nozīme, un var gadīties, ka nemaz neuzzināsiet vai izcērtamais apjoms ir tieši tāds, kādu ieguva dastojot. Uzņēmumi, kas aktīvi skrien pretī ar dažādiem bezmaksas pakalpojumiem, visbiežāk izmanto triku, kā dabūt zivi uz ēsmas, un var justies kā vienīgie uzpircēji. Tomēr, lai prāts neģenerētu nepatiesu informāciju, kur tās varbūt nemaz nav, ir jābūt soli pārākam par uzpircēju. Tāpēc pie meža pārdošanas izziniet uzņēmumu, izvelciet atsauksmes, papētiet sūdzību dēli, bet pārdošanas procesā nedodiet uzreiz pilnvaru pircējam ciršanas apliecinājuma izņemšanai, vispirms meža īpašums ir jāpārreģistrē zemesgrāmatā uz ieguvēja (pircēja) vārda, lai Jūs vairs nenestu nekādu atbildību par pārdoto zemes īpašumu. Pārdošanas procesa laikā, kā ieteikums, būtu norādīt līgumā punktu, ka mežizstrādi var uzsākt tikai pēc īpašumtiesību maiņas nostiprināšanas zemesgrāmatā, lai mežniecībai nebūtu pamats izsniegt ciršanas apliecinājumu, līdz darījums nav nostiprināts zemesgrāmatā. Tāpēc vien, pirms meža pārdošanas, ir jāgriežas mežniecībā pēc informācijas, lai izvairītos no nepatikšanām nākotnē. Pārdodot visu nekustamo īpašumu, līgums ir jāslēdz pie notāra un jānostiprina zemesgrāmatā. Pārdodot atsevišķu īpašuma zemes gabalu, pašvaldībā ir jāiesniedz iesniegums par atsevišķa zemes gabala nosaukuma maiņu, ja pagasts atbalsta Jūsu izvēlēto nosaukumu, tas piešķir (starp citu, pirmpirkuma tiesības uz īpašumu vispirms ir pagastam) jauno nosaukumu, pēc tam līgumu slēdz pie notāra un nostiprina zemesgrāmatā. Bet, pārdodot daļu no vesela īpašuma – zemes dienesta darbinieki uzmēra katra zemes gabala robežu, pagasts piešķir jaunu nosaukumu, līgumu noslēdz pie notāra un nostiprina zemesgrāmatā. Lai drošība būtu pirmajā vietā, vēlams noslēgt arī rakstisku līgumu par darījuma būtību (cena un priekšmets), norādot, ka visus paredzētos nodokļus turpmāk maksās pircējs. Kad būsiet noskaidrojis cenu konkrētajam īpašumam, ievācis visu nepieciešamo informāciju, izzinājis konkrēto firmu, izvērtējis visus “par un pret”, tad arī varēsiet izvērtēt noslēgt darījumu, pārdodot mežu.

Noslēdziet darījumu tikai ar tiem, kam spējat uzticēties. Pieredze liecina, ka tās firmas, kas tiešām spēj piedāvāt visaugstākās cenas, gaida, kad piezvanīs viņiem un paši meža pārdevējus lieki nemedī. Galvenais – esiet gudrs un nepārdodiet īpašumu pirmajam pretimnācējam!

SIA “Gemini IT” nodrošina ar bezmaksas informatīvu konsultāciju par mežizstrādi, kokmateriālu novērtēšanu, arī ar transportēšanu saistītiem jautājumiem, kā arī konsultējam par citiem Jums interesējošiem jautājumiem, palīdzot Jums būt daudz zinošākiem par savu īpašumu!

Sekojiet Mums: