Kur Tu esi Ziemassvētku eglīte?

Ziemassvētki ir ziemas saulgriežu, piedošanas un klusuma laiks. Tas ir laiks, kad veikalu plauktos mirdz dažnedažādi rotājumi, mirguļo virtenes un tā vien zib acis, ko iegādāt un iekārt kuplajos egles zaros. Bet vispirms, kur tad īsti meklēt Ziemassvētku eglīti, kuru vest mājās un sapušķot līdz galotnei?

Tiesa, Ziemassvētki nav iedomājami bez Ziemassvētku eglītes, katrs mazākais ģimenes loceklis tā vien gaida, kad varēs aut zābakus un vecāku pavadībā doties sameklēt to skaistāko eglīti no visām, kuru nest mājās un rūpīgi izpušķot. Privāto mežu īpašnieki eglīti steidz meklēt savos mežos, bet tiem, kam šādu iespēju nav – Latvijas valsts meži katru gadu ikvienam Latvijas iedzīvotājam ļauj personiskām vajadzībām nocirst VIENU eglīti. Protams, ir iespējams Ziemassvētku eglīti iegādāties kā tirdzniecības vietās, tā tirdziņos, kā arī pasūtīt interneta vietnēs, kā, piemēram: www.ziemassvetkuegles.lv ; www.baltezers.lv ; www.paeglesesgles.lv. Kaut arī puse Latvijas iedzīvotāju dodas eglītes meklējumos paši, visaktīvākie Ziemassvētku eglītes meklētāji tomēr ir laucinieki. 74% laucinieku eglīti cērt paši, turpretī rīdzinieki, vien 34%. Diezgan daudzi (6%) sākuši dzīvas eglītes vietā mājās turēt nebirstošo plastmasas eglīti. Mākslīgo eglīti vairāk iecienījuši tieši krievtautības cilvēki. Tiesa, netrūkst cilvēku, kas eglīti nesteidz meklēt nemaz, iztiekot vien ar egļu zaru, un pavisam maza daļa Ziemassvētkus nesvin nemaz.

Tie, kas grib atrast skaistu, no visām pusēm kuplu eglīti, ar stingrim zariem, kas noturēs pat smagāko egļu rotājumu, var doties uz eglīšu audzētavām, tomēr īstenas skaistules aug arī mūsu pašu mežos. Latvijas valsts mežos sev līdzi, pēc likuma, var paņemt vienu eglīti, bet kā, tad zināt, kur sākas Valsts meži? Raugiet, kur ceļu malās ir dzeltena zīme, kuras fonā attēlots LVM logotips, ja šādu zīmi redzat, droši varat doties savas eglītes meklējumos. Turpretī rīdzinieki, kuri vēlas nocirst Ziemassvētku eglīti, nāksies mērot 50 km tālu ceļu ārpus Rīgas uz valsts apsaimniekotajiem mežiem. Lai pavisam skaidri zinātu, kur Latvijā atrodas valsts meži ar eglītēm, informāciju var smelties portālā: www.kurtuesi.lv/eglite. Ziemassvētku eglītes ir ļauts cirst meža ceļu malās, grāvju malās, zem elektrolīnijām, kā arī pieaugušā mežā zem lielajiem kokiem. Eglīti stingri aizliegts cirst privātajos mežos, kas var beigties arī ar kriminālatbildību, un sods var būt pat līdz 2 gadiem cietumā, vai arī piemērots naudas sods vai piespiedu darbs. Rūpīgi seko līdzi vai neesi iegājis publiskā dabas parkā vai īpaši aizsargājamā dabas teritorijā, ja redzama zīme ar ozollapu un zaļu fonu, dodies prom, šeit ir kategoriski aizliegts cirst eglītes. Nedrīkst Ziemassvētku eglītes cirst arī priežu, egļu un melnalkšņu jaunaudzēs, kā arī jauktā jaunu koku mežā, piemēram, zem bērziem. Paturi prātā, ka arī ne visas eglītes, kas atrodas ciršanai atļautā vietā, var arī cirst, Ziemassvētku eglītes augstums nedrīkt pārsniegt 3 metru garumu un 12cm celma caurmēru. Lai cirstu eglīti, to ir jācērt pareizi – eglītes apakšējos zarus var atzarot un atstāt mežā, bet pati egle obligāti ir jānozāģē līdz ar zemi, ja tiks atstāts augsts celms, uz tā var savainoties meža zvēri.

Kad Ziemassvētku egle ir atrasta un pareizi nozāģēta, to var mājas apstākļos saglabāt pēc iespējas ilgāk, lai izpušķotā skaistule priecētu pēc iespējas ilgāk. Eglīti, starp citu, ir labi zāģēt augošā mēnesī, kas palīdz eglītes skujām ilgāk turēties zaros, bet, ja neesi mēness fāžu pētnieks vai arī neņem šādas lietas pie sirds, eglīti pirms iestiprināšanas egles kājā, tās stumbru iezāģē, lai koks labāk uzsūktu mitrumu. Pēc Ziemassvētku eglītes iestiprināšanas egles kājā, regulāri jāpārbauda ūdens trauku, nodrošinot kokam regulāru ūdens padevi, ūdenim var pievienot aspirīna tableti vai pāris karotes cukura, kas baros koku. Kad svētki būs paskrējuši un eglītes skujas nobirušas, ir jāparūpējas, lai egle, kas priecējusi ģimeni šajos piedošanas svētkos, netiktu nomesta kaut kur pa pirkstu galiem. Eglīti nedrīkst atstāt sadzīves aktritumu konteineros, tomēr tās var novietot pie konteinera vai paredzētājā atkritumu konteineru laukumā. Lielāku eglīti var sadalīt sīkākos gabalos un izmantot siltuma ieguvei. Vai arī ziedot! 2017.gadā Latvijā notika projekts ‘’Eglīšu debesis’’, kur 1100īpašnieku savas eglītes par 5 eiro lielu ziedojumu ziedoja šim projektam. Vecā eglīte tiek aizvesta un pārstrādāta šķeldā, bet ziedojumi tiek novirzīti Bērnu un jauniešu centram ‘’Ziemeļi’’.

 

 

 

 Lai siltums mājo ikkatrā namā un ikkatrā sirdī!

Lai katrā mājā un katrā sirdī Ziemassvētku laikā ienāk gaisma un siltums, lai reizē ar svētku prieku sirdī iemājo arī saticība un mīlestība!

Lai skaists šīs svētku gaidīšanas laiks,

Gemini IT

 

Sekojiet Mums: