Tavs mežs – Tava labklājība

Mežs ir nākotnes nodrošinājums, kas ir regulāri jāatjauno un jāuztur, lai no tā izaugtu spēcīgs un ienesīgs īpašums. Mežā ik pa laikam ir jānodrošina gan meža inventarizācija, gan apsaimniekošana, kopšana, retināšana, izciršana, stādīšana, tomēr ne visiem tas ir pa spēkam. Tās ir papildus izmaksas, un tie ir brīži, kad daži meža īpašnieki tomēr apcilā iespēju savu meža īpašumu arī pārdot. Paralēli eksportam, darbaspēkam, medicīnai, meži ir liels atbalsts cilvēku nākotnei, palīdzot nomaksāt, iegādāt vai uzbūvēt mājvietu, iegūt lielisku izglītību, nodrošinot vecumdienas vai pat investējot jaunajā paaudzē.

Nodrošināt savu vai līdzcilvēku nākotni, to garantēti spēj meža īpašums, tomēr ne tikai pacelt cilvēku dzīves līmeni, bet pacelt arī veselu valsti spēj mežs! Latvijas ekonomika lielā mērā atgūstas pateicoties meža nozarei, sākot ar darba vietām, jau nodrošinot ar darbu vairāk kā 24 tūkstošus Latvijas iedzīvotāju, beidzot ar eksportu, piemēram, koka izstrādājumu ražošanā. Arī privāto mežu īpašnieki pēdējos gados aktīvāk sākuši piedalīties savu īpašumu atjaunošanā, kopšanā, izciršanā, kaut arī pamatnodarbošanās tiem ir cita, tomēr vairāk kā 70 tūkstoši cilvēku gūst peļņu tieši no saviem mežiem. Kopumā meži ir ienākumu avots vai atbalsts dažādās dzīves situācijās vidēji katrai 5 ģimenei. Kaut arī netrūkst cilvēku, kuri skurpulozi raugās uz mežu izciršanu, veidojot protestu akcijas, kopš 1990.gada mežu platība Latvijā ir augusi par aptuveni 11 miljoniem hektāru, ieņemot 5.vietu Eiropas Savienībā kā viena no vairāk ar mežiem klātajām valstīm, kas ir 52%.

Mežu tāpat kā sevi, savu amatu, bērnu, dzīvnieku ir regulāri jāceļ, jāuzlabo, par to ir regulāri jārūpējas, jāsaudzē! Mežs ir ne tikai labklājības avots, bet nodrošina arī ar tīru gaisu, pārtiku, patvērumu un zālēm, tādēļ ļoti daudzi, nemaz neiedziļinoties par mežiem, aiz emocionālās tuvības, nonāk pie pārsteidzīgiem un arī nepareiziem lēmumiem. Mežs nav parēdzēts, lai tas nemitīgi augtu, bet tāpat kā burkāni ir jāatbrīvo no nezālēm, lai spētu izaugt spēcīgs dārzenis. Tādēļ svarīga loma ir meža retināšanai, izcērtot kokus, kas ir diferencējušies, atpalikuši savā attīstībā, nodrošinot dzīves telpu labākiem kokiem, tādā veidā ļaujot kokiem augt garumā un platumā, nodrošinot labāka un stiprāka meža augšanu. Latvijā diezgan liels daudzums koku aiziet bojā no vecuma un netiek pilnvērtīgi izmantots. Pāris lauztu koku, protams, ir vērtīgi un pat obligāti jāatstāj, lai sadalās, nodrošinot barību kukaiņiem un putniem. Ja dzīvo ar uzskatu, ka mežs nav paredzēts apsaimniekošanai, izciršanai, un, ja tas netiek izstrādāts vajadzīgajā vecumā, bet atstāts mantojumā mazbērniem, tad vienīgais, kas no meža paliks, ir malkas audze. Tieši regulāri un pareizi kopjot mežu, tas rezultātu dod par 10-20 gadiem ātrāk un koki ir daudz kvalitatīvāki.

Diemžēl joprojām ir liels skaits to cilvēku, kas savus mežus atstāj novārtā. Mežā valda liela konkurence, kur strauji aug bērzi un alksnis, kas ir mazāk vērtīgs un izmantotjams koks, nekā skujkoks, bet apakšā par vietu zem saules cīnās egles un priedes. Mežā, kas netiek kopts, skujkoku daudzums sarūk, nerunājot par koka kvalitāti. Ir būtiski kopt un retināt kā jaunaudzes, atbrīvojot skujkokus un atstājot arī dažus lapu kokus, tā arī kokus vecumā no 20-60 gadiem, kas jau ir audzes, atbrīvojot no bojātiem un atpalikušiem kokiem attīstībā, veicinot kvalitatīva meža augšanu. Arī meža attīstīšanā un attīrīšana ir jāievēro dabas likumi, novērtējot dabas vērtības, iezīmējot robežas, lai neizbraukātu vai savādāk neizpostītu mežu. Meža izciršana ir jāieplāno tā, lai mežs turpinātu nepārtraukti augt, un no tā būtu labums arī pēc 10 gadiem.  Zāģēti tiek tie koki, kas ir bojāti vai sasnieguši nepieciešamo vecumu un diametru, pārējos atstāj, lai nogatavojas. Retināti meži, nevis izzāģēti pilnībā īstermiņā ir neizdevīgi, taču ilgtermiņā izlases cirtes saimniekošana var nest pat lielākus rezultātus, jo veidojas vairāk ieņēmumu. Pēc izciršanas darbiem obligāti ir jāsaglabāta meža dabiskā vide – piemēram, jāatstāj krūmāji, kas aiztur vēju, nodrošinot mazāku meža izžūšanu vasaras periodā. Mežs nudien ir vērtība, un ja ir cilvēku grupas, kas mežu audzē un izzāģē paši, tad netrūkst tādu, kas savu īpašumu nodod apsaimniekot zinošu cilvēku rokās vai pat labprāt pārdod. Tas ir nelaužams fakts, ka mežs, par kuru ir nestas rūpes, kas ir regulāri kopts būs ne tikai daudz spēcīgāks, bet arī ar krietni vērtīgākiem kokiem, tādejādi palīdzot augt meža vērtībai, to pārdodot pat par ļoti augstu cenu. Izcirst un stādīt, retināt un saudzēt, kopt vai pārdot, tie ir cikli, kas būs nemainīgi, bet atstāt mežu novārtā, cerot, ka mežam tas nāks tikai par labu, ir nepareizi. Mežam ir jāatjaunojas, tā ir tāda pati dzīvība kā cilvēks no kura vajag izvākt visu lieko, bojāto, lai tas augstu un plauktu vēl krāšņāks.

Meža pārdošana, izciršana, retināšana, atjaunošana, stādīšana, ir tik daudz veidu, kā gudri palīdzēt sev vai savam mežam, nespējot parūpēties par savu meža īpašumu, ir vērtīgāk to nodot uzticamu cilvēku/uzpircēju rokās, kas pārzina savu amatu un zina ar kādiem līdzekļiem panākt vēl kvalitatīvāka meža augšanu, nevis pretēji – tā iznīcināšanu…Tas ir nemainīgi, ka ir cilvēki, kuri uzskata, ka meži tiek masveidā izzāģēti, postīti, sevišķi, ja palūkojamies uz laukiem, ceļa nomalēm, kur redzam kailcirtes, un rodas sajūta, ka cērt šeit, cērt tur, cērt visur. Tomēr jāpiebilst, ka agrāk mežu nebija tik daudz, meži, kas šodien tiek cirsti, ir starpkaru periodā stādītie meži, un tagad tie ir izauguši un tos ir pienācis laiks retināt un izzāģēt, lai augtu raženāki un vitālāki meži. Ja vēlamies spēcīgus kokus, tīrus, koptus un kvalitatīvus mežus, tos ir jākopj, to sir jāretina, jāizcērt, to sir jāstāda pa jaunam un jaļauj augt jauniem kokiem. Tā tam ir jābūt -, lai gūtu, ko labāku, vecais ir jāizcērt! Tas vien nozīmē, ka lieli un spēcīgi meži būs nākamajām paaudzēm.

Ar plašām zināšanām, padomiem un atbalstu kā Jums, tā Jūsu mežam, palīdzot augt raženam mežam vai dodot iespēju tikt pie maksimāli lieliem līdzekļiem, gan pareizi apsaimniekojot, izcērtot, retinot, gan atbildīgi atjaunojot vai nopērkot – būsim Jūsu labā roka ceļā uz kvalitatīvāku mežu vai labāku dzīvi!

Jūsu draugs meža jautājumos – SIA ‘’Gemini IT’’

Sekojiet Mums: